Jak to všechno začalo...

 

 Stáj Nuget je malý rodinný chov koní Kinských na severní Moravě. Její počátky se datují od roku 1991, kdy po revoluci zanikl státní statek Šternberk a protože se naše – tenkrát ještě statkové koně měli rozprodat, celý chov jsme od statku odkoupili.

Tenkrát už v něm totiž byla zakladatelka chovu koní Kinských u nás – krásná žlutá klisna NICOL (po 38 Diktant-5 Dukát, který s doktorem Matouškem skákal „ST“, z isabely Niké po Notář, která měla taky vyskákáno „ST“). Niké jsem viděla poprvé na závodech u Hradce Králové, kde jsme byli s našimi koňmi na závodech a už jsem ji nepustila z hlavy, protože takto zbarvení koně se u nás na Moravě ve sportu nevyskytovali. Když jsem později zjistila, že má žluté hříbě, bylo to jasné a roční kobylku jsem si na statek odvezla. Skákala jsem s ní parkury do stupně „L“, které chodila čistě a byla zařazena do chovu, kde dala své první hříbě – žlutého hřebečka NUGETA po polokrevném Valetu vizovském, známém producentu skokových koní. Bylo to první už naše vlastní žluté hříbě, proto naše stáj nese jeho jméno.

Skokových schopností NICOL si na závodech všiml trenér Baníku Ostrava pan Hudeček, a tak odjela do Ostravy do tréninku. Za rok po hříběti si vyskákala „S“ a byla zařazena do akceleračního programu. Musím už o ní bohužel psát v minulém čase, protože si ve svých 23 letech ve výběhu zlomila spěnku a musela být uspána. Její poslední hříbě, roční žlutý hřebeček NICOS po Silvio II, kterého dala ještě ve svých dvaceti letech, byl prodán do ERC Mnětice. Tím se dostávám od mnou preferované sportovní rodiny N, kterou založil žlutý hřebec Oktaviána Kinského CAESAR a která dosáhla v minulosti největších úspěchů koní Kinských ve sportu, a přicházím ke druhé rodině C.

Od Ing. Müllera z ERC  jsme koupili tříletou albínku lipského chovu NOVELU (po Garut z Nely po Varin lipský, tedy příslušnice C rodiny) březí po špičkovém francouzském hřebci Rox de la Touche. Narodila se plavka GAMA, kterou trénoval v Baníku Ostrava, jako většinu našich koní pan Hudeček. Chodila čisté „L“, a byla prodána chovatelce v ČR, ostatní Novelina hříbata – plaváci GINA (po Genius-11 i její hříbě po Faraday), GAMBIT po Libellel xx  a GREY po Radegast byli prodáni do Německa do sportu.

Novela dala mimo jiné i plaváka ALOISE (vyskákáno „T“, v současnosti nejlepší kinský hřebec), a jedinou isabelu GEJŠU (po tlumačovském Genius-11) jsem si po sportovní kariéře a zařazení do AP nechala v chovu. Jiří Hruška ze Sokola Opava Kateřinky s ní chodil velmi dobré „S“ a byla nachystaná do „ST“, ale pro pokročilou březost jsem ji už ze sportu stáhla. Její první hříbě po Graf Czech, ryzák GÁJUS byl prodán do Baníku Ostrava (účastník finále Šampionátu ml. koní), další isabel GRÁL po Faraday  také v Šampionátu velmi úspěšně reprezentoval náš chov.

Novelino poslední hříbě – plavka GLORY po Faraday stála svou matku život při těžkém porodu a protože takové hříbě, odchované od prvního dne na láhvi se stává „srdeční záležitostí“, neodjela do tréninku ale zůstala doma v chovu, kde dala své první hříbě, žlutého hřebečka GLORIONa  po Veneur du Luc, který ve čtyřech letech přešel čistě všech sedm kol Moravského šampionátu mladých koní a plavku GABRU po Nugetovi.  Pak se Glory věnovala sportu, v prvním roce si vyskákala  L parkury a nyní má pod sebou hříbě po francouzském hřebci Gin Fizz.

O těchto dvou nejvýznamnějších sportovních rodinách Kinského chovu se zmiňuji proto, že jsem je vždycky chtěla spojit, což se podařilo.  Od NUGETA (kterého jsem v šesti letech po třech velmi dobrých „S“ parkurech v KMK prodala) jsem si nechala před prodejem  zmrazit v ERC dávky, které  jsou licentovány v CS, a ze spojení N x C – ve třech generacích zpět téměř všech předků prověřených ve stupni „S“ až „T“ se po Nugetovi narodila plavka GABRA z Glory a isabel GENUS z Gejši. Tím jsem si splnila svůj chovatelský sen a myslím, že v tomto případě je zvýšení % podílu krve KK od obou sportovně prověřených rodičů na místě.

 

 

 

                                                    

 

Jen tak pro radost jsem si také sehnala příslušnici rodiny "J", starší klisnu Jessy, která sice nikdy nesportovala, ale je ze stejné matky, jako byla žlutá klisna Jaga s vyskákanými "ST" parkury a ze spojení  N x J  se po Nugetovi se narodil krásný veliký isabel JANTAR.

 

 

 

 Díky tomuto chovnému systému naši stáj úspěšně reprezentovali:

Isabela  N i c o l   (Diktant-5 x Niké)  parkury    S

Isabel  N u g e t    (Valet vizovský x Nicol)         S 

Isabela  G e j š a   (Genius-11 x Novela)           S

Plavák  G a m b i t   (Libellel x Novela)            ZL - prodán po první sezoně

Ryzák  N i c k   (Libellel x Nicol)                      ZL - prodán po první sezoně

Plavka  G a m a    (Rox de la Touche x Novela)  L

Plavák  G r e y    (Radegast x Novela)              ZL - prodán po první sezoně

Isabel  G r á l    (Faraday x Gejša)                   ZL - prodán po první sezoně

Isabel  G l o r i o n   (Veneur du Luc  x  Glory)  ZL - prodán po první sez.

Plavka   G l o r y   (Faraday  x  Novela)            L